Başlangıç > Uncategorized > 18 MART 1915 ÇANAKKALE ZAFERİ…

18 MART 1915 ÇANAKKALE ZAFERİ…


18 MART 1915 ÇANAKKALE ZAFERİ… / Mehmet Ali Sulutaş

İlhan Selçuk yazmış Cumhuriyet Gazetesi’ndeki “PENCERE” adlı köşesinde, 18.3.2007’de “Varoluşumuzun Tohumlanması…” başlığı altında. Yazısının ikinci ayrımında; “Tarihi doğru dürüst okuyamayan, ne bugünü anlar, ne de geleceğini kestirebilir. 18 Mart 1915, Çanakkale Zaferi… Peki, 16 Mart 1920 ne?.. İstanbul’un işgali!.. Arada 5 yıl var. Bu 5 yıl içinde olan bitenler tarihin seyrini değiştiren olayları içeriyor…” dedikten sonra, “Nasıl?..” sorusunu yöneltmiş ve yanıtını da aynı yazısında özetlemiş…

BDS başında, İstanbul’u kolayca işgal edebilmek ve Osmanlı’nın işini hemen bitirmek hevesinde olan İngiliz kumandalı düşman kuvvetleri, Çanakkale-Gelibolu boğazını geçemediler, ama Savaş sonunda Almanya yenik düşünce, Savaş galibi oldular. Savaşa Almanya’nın yanında giren Osmanlı İmparatorluğu da yenik sayıldı. Atalarımız da, Çanakkale-Gelibolu geçidinde ve başka cephelerde başarılar elde etse de, “Galip sayılır bu yolda mağlup!..” sözüyle avundular.

“Muallim Ahmet Rıfkı” öyküsünü getiriyorum gündeme:

Çanakkale’de kızılca kıyametin koptuğu günlerde, Vefa Lisesi Fransızca Öğretmeni Ahmet Rıfkı her günkü gibi okuldan içeri girer. Sınıfa selâm verir ama çocuklar selâma karşılık vermezler!.. Ahmet Rıfkı iyice şaşırmıştır. Arka sıralarda oturan biri ayağa kalkarak; “Hocam, mahallemizde eli ayağı tutan ağabeylerimiz Çanakkale’ye gönüllü gittiler, ama siz hâlâ buradasınız! Biz de gitmek istiyoruz, fakat yaşımız tutmuyor, söyler misiniz bize, vatanımız elden giderse sizin verdiğiniz eğitim ne işe yarar?..” diye konuşur.

Öğretmen, yaşlı gözlerle sınıftan çıkar ve okul idaresine dilekçesini verir. Arkadaşlarıyla, öğrencileriyle vedalaşır, evine gider. Ahmet Rıfkı’nın hayattaki tek varlığı olan yaşlı annesi Ayşe Hanımdır ve Şehzadebaşı semtindeki evlerinde beraber oturmaktadırlar. Öğretmen Ahmet Rıfkı durumu annesine anlatır, ondan hakkını helâl etmesini ister. Ardından mahallenin bakkalı, gün görmüş biri olan Selâhattin Adil Efendiye uğrar ve şöyle der:

“Selâhaddin Amca, Allahın izniyle vatanın bağrına saplanmış olan düşman hançerini çıkarmaya gidiyorum. Senden isteğim, anamı iaşesiz bırakma! Kısmetse, dönüşte borcumu öderim!” Ahmet Rıfkı çeşitli cephelerde savaşa katılır, şehit olur…

Annesi haberi alır, çok üzülmesine rağmen imanı bütün bir hanım olduğundan, yazgıya boyun eğer. Aklına, veresiye yiyecek aldığı bakkal gelir. “Yedi aydır senden veresiye alırız, borcumuzu verelim de oğlum borçlu yatmasın!” der. Selâhaddin Efendi şöyle yanıtlar:

“Ayşe Hanım, sen okuma yazma bilmezsin, okuma bilen bir yakınını getir de hesabı o çıkarsın!” Bunun üzerine Ayşe Hanım, komşusunun kızı Gülşah’la birlikte dükkâna gider. Selâhaddin Adil Efendi, “Ahmet Rıfkı” sayfasını açarak veresiye defterini Gülşah’ın önüne koyar! Gülşah, onlara veresiye defterindeki kırmızı harflerle yazılmış satırları gösterir. Şöyle yazıyordur defterde: “Bu hesap Ahmet Rıfkı’nın kanıyla ödenmiştir, vesselam!..”

Değerli ve duyarlı komşularım, ulusal değerlerimizin belleklerimizden silinmek istendiği bir ortamda ve zamanda; yıkıntıdan yepyeni ve kişilikli bir ülke oluşturup çağdaş bir ulus yaratan, atalarımızı ve bizleri de kulluktan yurttaşlık düzeyine çıkaran yüce insan Atatürk’ün her ortamda ve her zaman dediklerine uyarak benliğimizi ve kimliğimizi korumak zorundayız.

Köyüne gitmeden, kesintisiz 13.5 yıl, değişik cephelerde düşmanla çarpışıp gaziliğinin bile farkına varamadan, köyüne gelerek evlenip üç erkek evlat büyütürken, hastalanıp 57 yaşında ölen babam gibi nice gazi ve şehitlerimizin anılarını, ulusal değerlerimizi yok edip biz çocukları ve torunlarını cezalandıranlar kimler ise bulun, buldurun ve hesabını sorun: Şimdiye kadar öyle bilinirken şimdilerde neden böyle yapılıyor, araştırın, sorgulayın, suçlu Üsküdar’ı aşmadan…

İlhan Selçuk yazıyor: “Eskiden ulusal bayramlarda kırmızı üzerine beyaz harflerle yazılan bir özdeyişi yineleyerek yazıyı noktalıyorum: ‘Dünü unutma; bugünü iyi anlarsın!..’”

www.canakkale.gen.tr/sonuc/savass.html

Anzakların gözüyle Çanakkale: http://msnyasam.milliyet.com.tr/msnDefault.asp?

Reklamlar
Kategoriler:Uncategorized
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: