Başlangıç > Uncategorized > “HAYDİ NAMAZA”

“HAYDİ NAMAZA”


Ülkemizdeki Anayasada, Babayasada, “Laiklik” ilkesi hallaç pamuğu gibi atılırken TC Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu, “Cuma namazı için çalışma saatlerini değiştirme planı yapıyoruz” ile ne demek istedi dersiniz: Eğiticilere göz mü kırptı; Cuma namazı sırasında işyerinde olmayan ESNAFa kaçamak yol mu gösterdi?.. Haberli olmasına karşın çekip gitmesine yol açmak mı amaç? Yoksa, sayısız telefon çağrısını yanıtlamamasını hoş görmek mi istiyor dersiniz?.. AKP’liler 2-3 günlük gevşeme aşamasındalar, Afyon’da. Bu konuda çok yazıldı. Değerli emekli öğretmen Saadet Pesen’in 8.1.2016 Cuma günü Mersin İmece’de yazdığı “HAYDİ NAMAZA” başlıklı yazısından söz edeceğim: En iyisi düzenlenmişi ekleyeyim de işlem tam olsun. Nasıl olsa yorumlayacaksınız. Kolay gele…

HAYDİ NAMAZA” “Laiklik, din ve dünya işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.” Tanımı açıklayıcı, anlaşılır, tartışmaya olanak tanımayan, yorum yapılamayacak kadar net bir tanımlamadır. Yeryüzündeki yaklaşık 7 milyar insanın farklı inançları vardır ve doğaldır. İnancı olmayanın da inancı kendine has ve doğaldır. Açıklama örneklerimizi, günümüzde yaşadığımız eşitsizlikleri bir kenara bırakarak yapacağım. İnsan, toplumsal bir varlıktır.

Fabrikada, okulda, hastanede, tüm iş alanlarında, o iş yerinin kurallarına uygun olarak davranır, çalışır, tepki verir, hakkını savunur, greve gider, lokavta karşı direnir; iş arkadaşla-rıyla hareket eder. Sorunları ortaktır. Hiç kimse; inancına göre ücret almaz, etnik yapısına uygundur diye davranılmaz, kadın-erkek oluşuna göre değerlendirilmez, kökene göre olumlu, olumsuz değerlendirilmesi yapılmaz. Aynı işte, aynı saatlerde, aynı koşullarda çalışılır, hak ediş eşittir, çözüm yolu ortaktır. Din bakışı egemen olan toplum yok mu? Var elbette. İşte tam da oralarda ayırımcılık olur. Aynı dinden, mezhepten olanlara ayırımcılık yapılır. Olmayanlara; zorlama yapılır. Olmadı, cezalandırılır. Somutlaştıralım:

TC; “Laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir.” Sadece devlet işleri değil dünya işleri, de din işlerinden ayrı tutulur. Türkiye’de yaşayan 78 milyon insanın dinine, mezhebine bakılarak değil, o işe uygunluğuna (Cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, oturum alanı, tecrübe vb) bakılarak işe alımı sağlanmaktadır. Müslüman, Hıristiyan, Alevi, Sünni, Laz, Çerkez olması değildir önemli olan. Geçerli olan işe uygunluk olarak saydıklarımızdır. Bunları yazmaya neden gerek gördük peki? Laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan TC Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu, bir açıklama yaptı; “Cuma namazı için çalışma saatlerini değiştirme planları yapıyoruz” diye. Ülkemiz bir din devleti değildir. Din, siyasete alet edilemez.. Soru ekleyelim şimdi de: Şeriat devleti mi aistiyoruz? Güzel insanlarımız kördüğüm olmuş sorunlar yumağında. Güzel ülkemin her yandan düşmanlarla sarılması sağlanmış, İç savaş kapımızda, isteyen herkesin dininin gereklerini yerine getirebilmesi mümkün iken, yönetenlerin yeni ayırımcılıkla bölmeye, parçalamaya, birileri üzerine baskı kurma çalışması akıllara zarar değilse ne? Eylem oyalama değilse ne? İlgiyi başka yere çekmek değilse ne?..

“Yazıktır, günahtır, etmeyin, eylemeyin!..” yerine. “Olan aklı kullanalım!..” diyecek, “İnsanları, dini inançlarını kullanarak bir kez daha parçalamaktan vazgeçelim” de demeyip. “Bunları yapan sömürgenlerin görevlileri olduklarını biliyoruz…” diyeceğim. “Din vicdanadır” Vicdanının sesini dinleyenler namuslu dindarlardır. Saygımız sonsuzdur. Kimseyi namazından alıkoyma düşüncemiz de olamaz. Vicdanım rahattır. Oyuna gelmeyelim. Kutsalları kirlettirmeyelim. S. Pesen saadet05 8.1.2016 İmece…

Mehmet Ali Sulutaş, Soroslu değil Toroslu yurttaş, MBA (Ott), İktisat (İst) 9-10.1.2016

Reklamlar
Kategoriler:Uncategorized
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: